Ocaklar

Ocaklar için 13 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Ocaklar Gezilecek Yerler

Ocaklar Hakkında
Ocaklar Hakkında
Ocaklar Nerede
Ocaklar Plajı
İstanbul'dan Ocaklar'a Nasıl Gidilir
Ocaklar Gezilecek Yerler
Ocaklar Ne Yenir Ne İçilir
Ocaklar Eğlence
Ocaklar Ne Zaman Gidilir
Ankara'dan Ocaklar'a Nasıl Gidilir
Ocaklar Yapılması Gerekenler
Ocaklar Alışveriş
İzmir'den Ocaklar'a Nasıl Gidilir
Ocaklar Su ve Doğa Sporları
Ocaklar Tarihçe
Ocaklar'a Nasıl Gidilir

 

Kapıdağ Yarımadası'nın batı sahilinde yer alan Ocaklar'ın kuzeyinde 774 metre yüksekliğinde Yataktepe, doğusunda Kurukaya Tepe, Dikilitaş, Dumanlı Tepe, Kaletepe ve Çift Çınar, güneyinde Tunba Tepe bulunuyor. Denize dökülen Turluk ve Kirazlı Dereleri'nin yaz mevsiminde suları oldukça azalıyor.

Altın ışıltılı kumlarıyla kaplı 3 kilometrelik sahili, sığ ve sakin denizi ile Ocaklar'ın eşsiz güzelliklerini yaşamak mümkün. Beldenin iki köşeli sahili eski isminin anlamını da içeriyor. Köşe anlamına gelen (gönye)gonia daha sonraları Türkiye'de, Konya'ya denildiği için beldenin ismi çevrede bulunan granit taş ocaklarının etkisiyle Ocaklar olarak değiştirilmiş. 

Ocaklar Genel Görünüm

Beldenin çevresinde, Kapıdağ'ın kıyılarını süsleyen ve keşfedilmeyi bekleyen birçok köy bulunuyor. Kumsallarıyla ünlü olan bu köylerden Ocaklar'a en yakın olanları: Narlı, İlhanköy, Doğanlar ve Turanköy. Temel geçim kaynakları genellikle balıkçılık ve zeytincilik olan bu köylerde yöreye has lezzetleri tadabileceğiniz gibi doğa içindeki, sakin plajlarının da keyfini çıkarabilirsiniz. 

Özel araç veya toplu taşıma araçları ile Ocaklar'a 7 km mesafedeki Erdek'i gezebilir, Kapıdağ'daki en gelişmiş turizm alanı ve yerleşim yeri olan ilçeyi keşfedebilirsiniz. 

Erdek'in güneydoğusunda 103 metre yüksekliğinde koni biçimli Seyitgazi Tepesi, 800 metre kadar güney batısında yer alan kayalık ve ağaçsız Tavşan Adası ile kıyıya çok yakın olan Zeytin Adası ziyaret edilmeli. 

Ocaklar'a 29 km mesafedeki Bandırma Marmara Denizi’nin güneyinde, aynı adla anılan körfezde yer alan önemli bir liman kenti. Ülkemizin üç büyük kenti İstanbul, İzmir ve Bursa’ya ortalama 2 saatlik uzaklıkta. Ayrıca her yıl Haziran ayı içersinde Belediye tarafından düzenlenen Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali, kentin Kültürel yaşamında özel bir yere sahip.

Ocaklar Plajı

Bandırma Şehir merkezinde, tarihi değer taşıyan çok sayıda yapı bulunuyor. Geçmişin izlerini bugünlere ulaştıran bu yapıların en önemlileri:

Haydarçavuş Camii, Haydarçavuş Çeşmesi, Öğretmenevi Binası, Eski Askerlik Şubesi Binası, Dekanlık Binası, Eski İskele Binası, Yeni Kütüphane Binası (Eski Tekel Binası), Çelikspor Lokali (Eski Gar Binası), Sunullah Camii, Bandırma İlköğretim Okulu Binası, Hükümet Konağı, Ulu CamiiBu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.


Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK